Czy montaż pompy ciepła musi wiązać się z wymianą obecnego systemu grzewczego?

Montowanie pomp ciepła w nowym budownictwie należy już do codzienności. W wypadku chęci zmodernizowania systemu grzewczego w budynkach już istniejących pompy ciepła wybiera się równie często. I chociaż sporo osób ma ciągle wątpliwości związane z tym rozwiązaniem, to bezzasadnie – powietrzna pompa ciepła jest znakomitym rozwiązaniem dla istniejących budynków.

 

Pompa ciepła dopasowana do systemu grzewczego

Pompa ciepła jest wszechstronnym rozwiązaniem. Może być jedynym źródeł ciepła albo współpracować z dotychczas używanym systemem. Za drugą opcją przemawia zdecydowanie możliwość ograniczania wydatków na poczet ogrzewania przy równoczesnych oszczędnościach związanych z brakiem konieczności dokonywania wymiany całości instalacji. Można także rozważyć zamianę kotła na paliwo stałe na kocioł na gaz i rozszerzyć ponadto system o pompę ciepła. Pompa ciepła w połączeniu z kotłem gazowym może być również dominującym urządzeniem, a kocioł tylko wsparciem w chwilach większego zapotrzebowania na ciepło. Pompa ciepła może też współpracować z panelami fotowoltaicznymi albo instalacją solarną. Instalacja paneli pozwoli na zredukowanie niemalże do zera wydatków na poczet podgrzewania c.w.u. oraz ogrzewania.

 

Pompa ciepła w nowo powstałych budynkach

W przypadku nowo powstałych budynków pompy ciepła działają najczęściej w zestawieniu z płaszczyznowym ogrzewaniem niskotemperaturowym. Co istotne, dokonanie wymiany grzewczego urządzenia na pompę ciepła nie musi być związane z całkowitą rezygnacją z grzejników na poczet ogrzewania podłogowego. Pompa ciepła jest co prawda najbardziej wydajna we współpracy z niskotemperaturowym ogrzewaniem płaszczyznowym, niemniej jednak nie oznacza to wcale, iż jej działanie z grzejnikami pozbawione będzie sensu. Zupełnie przeciwnie, mający doświadczenie instalator dobierze taką moc ciepła, żeby zapewniła ona właściwy komfort przy akceptowalnej średniej efektywności nawet w przypadku budynków bez przeprowadzonej całościowej termomodernizacji.