Piec na pellet – jak wybrać dobry kocioł na pellet?

Pellet należy do tego rodzaju paliw, z których korzystamy od niedawna. Jednak dzięki swoim walorom zyskał dużą popularność. Przede wszystkim chodzi o jego cenę, wydajność i wygodę w użytkowaniu. Poza tym ta produkowana z odpadów drzewnych biomasa należy do najbardziej ekologicznych rozwiązań jeśli chodzi o paliwa stałe. Coraz częściej mówi się, że pellet to paliwo przyszłości, które może uporać się z globalnym problemem smogu.

Nowoczesne i wydajne urządzenie

O ekologicznym i wydajnym systemie grzewczym nie decyduje jedynie opał. Równie ważne jest odpowiednie urządzenie grzewcze. Obecnie piece pelletowe, to nowoczesne urządzenia, które zapewniają wydajne ogrzewanie. Są one znakomitą alternatywą jeśli chodzi o stale rosnące ceny ogrzewania elektrycznego czy gazowego. Na jaki piec tego typu warto zwrócić uwagę? Do wyboru mamy kocioł jednofunkcyjny, który zasili jedynie instalację grzewczą bez możliwości podgrzewania wody użytkowej. Można też zakupić produkt, który nie tylko zapewni odpowiednią temperaturę otoczenia, ale również zaopatrzy nas w ciepłą wodę. Przy zakupie pieca warto zwrócić uwagę na jego moc. Jeśli będzie zbyt niska, urządzenie nie wygeneruje odpowiedniej temperatury. Jednak z drugiej strony nie warto kupować kotła z dużym zapasem mocy. Dlaczego? Ponieważ będzie się to wiązało z większym wydatkiem na samo urządzenie jak również jego eksploatacją. Kotły na pellet uzyskują największą sprawność, gdy pracują z siłą mniejszą od maksymalnej. Dlatego najlepiej kupić kocioł, który posiada moc wyszczególnioną w projekcie budowlanym.

Piec dostosowany do pomieszczenia

Dostępne na naszym rynku piece na pellet posiadają różne gabaryty. Sam rozmiar urządzenia warto dopasować do wielkości kotłowni. Ważne będzie przy tym sprawdzenie przekroju przewodu kominowego. Nie powinniśmy wybierać modelu, w którym trzeba zastosować redukcję wylotu spalin. Należy też pamiętać, że każda instalacja tego typu powinna być odebrana przez kominiarza. Jeśli decydujemy się na zakup pieca pelletowego lub wymieniamy stary piec na nowy, warto pamiętać, że jest możliwość otrzymania dotacji. Czasami można otrzymać nawet do 90 procent zwrotu kosztów poniesionych na wymianę lub zakup pieca. A co z piecem uniwersalnym? Czy to dobre rozwiązanie? Piece uniwersalne pozwalają spalać zarówno pellet jak i ekogroszek. Jednak specjaliści z tej branży podkreślają, że tego typu rozwiązania nie są niestety ekonomiczne.